Breadcrumbs

Η εξάμηνη Πρακτική Άσκηση ή η Μαθητεία σε χώρους εργασίας, διάρκειας 960 ωρών, είναι υποχρεωτική για τους σπουδαστές των Ινστιτούτων Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.) και θεωρείται απαραίτητη προϋπόθεση για την απόκτηση Βεβαίωσης Επαγγελματικής Κατάρτισης (άρθρο 23 του Ν. 4186/2013 για την «Αναδιάρθρωση της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και λοιπές διατάξεις»).

Μέσω της Πρακτικής Άσκησης ή της Μαθητείας, οι καταρτιζόμενοι των Ι.Ε.Κ. ενισχύουν τις γνώσεις και τις δεξιότητές τους και αποκτούν επαγγελματική εμπειρία σε συναφείς με την κατάρτισή τους κλάδους, σε θέσεις που προσφέρονται από φορείς και επιχειρήσεις του δημόσιου και ιδιωτικού τομέα.

Κάθε ασκούμενος πραγματοποιεί την Πρακτική του Άσκηση σε τμήματα των φορέων απασχόλησης αντίστοιχα με την ειδικότητά του, με την εποπτεία υπεύθυνου του φορέα ειδικότητας αντίστοιχης με το αντικείμενο κατάρτισής του, χωρίς να καταλαμβάνει θέση εργασίας.

Η περίοδος Πρακτικής Άσκησης πρέπει να είναι συνεχόμενη ή και τμηματική και πρέπει να ολοκληρωθεί, σε κάθε περίπτωση, εντός είκοσι τεσσάρων (24) μηνών από τη λήξη του τελευταίου εξαμήνου θεωρητικής και εργαστηριακής κατάρτισης.

ΦΕΚ Πρακτικής Άσκησης Καταρτιζομένων Ι.Ε.Κ.

Εγκύκλιος Ε.Φ.Κ.Α. 51/2021 για τη ασφάλιση των καταρτιζομένων

Aπαραίτητα δικαιολογητικά για την έναρξη επιδοτούμενης πρακτικής άσκησης

1) Αίτηση έναρξης πρακτικής

2) Σύμβαση
  θα πρέπει να την  προσκομίστε στο ΙΕΚ σε  τρία πρωτότυπα αντίτυπα.

3) Βεβαίωση Εργοδότη

4) Στοιχεία Εργοδότη

5) Εντυπο ατομικών στοιχείων

6) Αποδεικτικό κυριότητας  τραπεζικού  λογαριασμού.Ο τραπεζικός λογαριασμός να είναι ταμιευτηρίου/τρεχούμενος/όψεως και ο πρακτικά ασκούμενος  πρέπει να είναι πρώτος δικαιούχος  στον τραπεζικό λογαριασμό.

7)  Βεβαίωση Αριθμού Μητρώου Ασφαλισμένου

8)  Αντίγραφο δελτίου αστυνομικής ταυτότητας

9) Βεβαίωση απόδοσης ΑΦΜ

10) Βεβαίωση ΑΜΚΑ

11) Θα πρέπει να  προσκομίσετε στο ΙΕΚ
 - Αντίγραφα των εντύπων «Ε3.5: ΕΝΙΑΙΟ ΕΝΤΥΠΟ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑΣ ΕΝΑΡΞΗΣ/ΜΕΤΑΒΟΛΩΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ   ΣΠΟΥΔΑΣΤΩΝ/ΦΟΙΤΗΤΩΝ» για την έναρξη και λήξη της πρακτικής άσκησης (που αφορα το ΕΡΓΑΝΗ και το  παίρνεται από τον Εργοδότη σας)

12) Απογραφικά δελτία Εισόδου- Εξόδου

Επιπλέον ο καταρτιζόμενος οφείλει να συμπληρώσει το απογραφικό δελτίο εισόδου στο ειδικό Πληροφοριακό Σύστημα με την έναρξη της επιδοτούμενης πρακτικής καθώς και το απογραφικό δελτίο εξόδου με την λήξη της επιδοτούμενης πρακτικής, στον παρακάτω σύνδεσμο

Οδηγίες συμπλήρωσης απογραφικών δελτίων

-Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορούν να κατεβάσουν οι ενδιαφερόμενοι το βιβλίο πρακτικής για την επιδοτούμενη πρακτική άσκηση.

ΒΙΒΛΙΟ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ για επιδοτούμενη πρακτική

Οδηγίες για τη σωστή συμπλήρωση του βιβλίου πρακτικής

Aπαραίτητα δικαιολογητικά για την λήξη  επιδοτούμενης πρακτικής άσκησης

1. Βεβαίωση παρουσίας (συμπληρώνεται από τον εργοδότη στο τέλος της πρακτικής άσκησης)

2.Βιβλίο πρακτικής άσκησης (συμπληρωμένο  και υπογεγραμμένο και  σφραγισμένο απ τον εργοδότη στην θέση ΦΟΡΕΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ)

(ΠΡΟΣΟΧΗ: ΟΙ καταρτιζόμενοι με επιδοτούμενη πρακτική άσκηση θα πρέπει να συμπληρώσουν και το απογραφικό δελτίο εξόδου στην ηλεκτρονική διεύθυνση που δίνεται παραπάνω στα ΑΠΟΓΡΑΦΙΚΑ ΔΕΛΤΙΑ  ΕΙΣΟΔΟΥ- ΕΞΟΔΟΥ)

ΠΡΟΣΟΧΗ  ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΣΠΟΥΔΑΣΤΕΣ ΝΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΟΥΝ ΚΑΙ 2 ΜΙΚΡΕΣ ΕΓΧΡΩΜΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ ΒΕΚ

Aπαραίτητα δικαιολογητικά για την έναρξη μη επιδοτούμενης πρακτικής άσκησης

1. Συμφωνητικό πρακτικής άσκησης

2. Αίτηση έγκρισης έναρξης πρακτικής άσκησης

3. Βεβαίωση εργοδότη (περί αποδοχής του πρακτικά ασκούμενου στην επιχείρηση για το διάστημα που διαρκεί η πρακτική)

4. Υπεύθυνη δήλωση εργοδότη (περί άμεσης ενημέρωσης του ΙΕΚ Πυλαίας-Χορτιάτη σε περίπτωση αποχώρησης του ασκούμενου)

5. Στοιχεία Εργοδότη

6. Υπεύθυνη δήλωση καταρτιζομένου (περί άμεσης ενημέρωσης του ΙΕΚ Πυλαίας-Χορτιάτη σε περίπτωση αποχώρησης)

7. Βεβαίωση Αριθμού Μητρώου Ασφαλισμένου

8. Αντίγραφο δελτίου αστυνομικής ταυτότητας

9. Βεβαίωση απόδοσης ΑΦΜ

10. Βεβαίωση ΑΜΚΑ

11.  Θα πρέπει να  προσκομίσετε στο ΙΕΚ

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορούν να κατεβάσουν οι ενδιαφερόμενοι το βιβλίο πρακτικής για την ΜΗ επιδοτούμενη πρακτική άσκηση.

Βιβλίο πρακτικής άσκησης

Οδηγίες για τη σωστή συμπλήρωση του βιβλίου πρακτικής

Aπαραίτητα δικαιολογητικά για την λήξη  μη επιδοτούμενης πρακτικής άσκησης

1.Βεβαίωση παρουσίας (συμπληρώνεται από τον εργοδότη στο τέλος της πρακτικής άσκησης)